• Správné oblékání neoprenu

    Jak si správně nandat neoprén vám předvede Richard Varga, elitní triatlonový plavec... Jen bychom doplnili, že je dobré použít i nějaké slabé rukavičky, aby jste do neoprénu nedělali nehty malé dírky. Všimněte si, že rukávy i nohávy vytahuje poměrně vysoko nad zápěstí a kotníky, což je pro správné usazení nutné a neopren vás pak nebude tahat... To samé pak platí i pro břišní a zádovou část. Malá asistence někoho druhého není nezbytná, ale určitě hodně pomůže :-)


    Pro shrnutí... Plavecké neopreny mají zip vždy vzadu! Začínáme tedy od nohou a zipem dozadu :-) Pro snadnější přetáhnutí kolem kotníku můžeme použít plastové sáčky, které si přetáhneme přes chodidla. Konce nohavic vytáhneme 5-10 cm nad kotník. Zde je první upozornění, nikdy používáme nehty! Neopren chytáme a vždy vytahujeme pouze bříšky prstů! Ideální je použít nějaké slabé rukavice, které eliminují ostré nehty. Postupně vytahujeme neopren až k bokům a snažíme se ho hezky šponovat směrem nahoru. Neopren přetáhneme přes boky a znovu pěkně našponujeme, aby spodní část dobře seděla a nemuseli jsme se k ní už vracet. Poté vytáhneme bříšní část, to jde snadno.

    Následují rukávy, opět můžeme použít plastové sáčky pro snadnější proklouznutí dlaní. Ve chvíli, kdy je ruka v rukávě následuje druhé upozornění, nikdy používáme nehty! Neopren chytáme a vždy vytahujeme pouze bříšky prstů! Konce rukávů opět vytahujeme cca 5 cm nad zápěstí. Toto je velmi důležité, protože když budou rukávy shrnuté moc dolů, tak bude neopren v napětí hlavně v oblasti ramen a při kraulovém záběru se s ním budete přetahovat, což je velmi vyčerpávající a neefektivní. Pokud správně usadíte rukávy, máte v podstatě vyhráno.

    Přetažení přes ramena je už snadné. Jediné s čím je dobré nechat si pomoci je zapnutí zipu a usazením zadního suchého zipu, který fixuje konec zipu a zároveň se do něj "schovává" konec šňůrky se kterou pak zip rozepínáme. V oblasti suchého zipu dochází velmi často ke tření a při delším plavání mohou vzniknout nepříjemné odřeniny na zadní části  krku. Někoho to netrápí, někoho občas a někoho hodně a vždy. Doporučuje se lékařská vazelína na snížení tření v místech okolo suchého zipu. Toto místo je dobré nechat si namazat někým z doprovodu, protože mastná ruka má ve vodě menší odpor, což je při záběru kontraproduktivní. Další a možná trochu lepší vychytávka je v místě tření nalepit kinesio tejpu nebo jinou odolnou pásku.

    Věnujte usazení neoprenu patřičnou péči. Je důležité vyhnout se používání nehtů, aby se neopren neponičil. Navíc špatně usazený neopren dokáže sebrat hodně sil a takový rozepnutý zip uprostřed trati, to je docela zásadní problém a velké zpomalení...